Półwysep Helski
Informacja i rezerwacja:  788 821 535;   e-mail: jastrzebia.jubilat@wp.pl
 
    Strona główna
    Kontakt
    Promocje
    NAD MORZEM
    Darłówek
    Jastrzębia Góra
     Oferta
     Gościniec Ori
     Jubilat
     Plan miasta
    Krynica Morska
    Mielno
    Międzywodzie
    Międzyzdroje
    Pobierowo
    Sarbinowo
    Stegna
    Ustka
    Władysławowo
    NA MAZURACH
    Ruciane Nida
 
    W PUSZCZY
    Spała
 
    W GÓRACH
    Beskidy
    Krynica Zdrój
    Wisła
    Tatry
    Chochołów
    Zakopane
    Sudety
    Duszniki Zdrój
    Jarnołtówek
    Karpacz
    Kudowa Zdrój
    Lądek Zdrój
    Polanica Zdrój
    Szczawno Zdrój
    Szklarska Poręba
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  Jastrzębia Góra Jubilat - tradycje Kaszub   Jastrzębia Góra Jubilat - tradycje Kaszub   Jastrzębia Góra Jubilat - tradycje Kaszub   Kaszuby
Rekreacja
Ognisko
Chrzest
Jastrzębia Góra ośrodki domy Jubilat FWP ośrodek dom wczasowy w Jastrzębiej Górze Jubilat
Ori
Oferta

Z Gryfem w Herbie
Gryf popularny w średniowiecznej Europie symbol, pochodzenia perskiego, przyniesiony przez uczestników wypraw krzyżowych. Był godłem książąt zachodniopomorskich. Od nich trafił do herbów wielu miast na Pomorzu i stał się godłem całego Pomorza. Od początku ruchu kaszubskiego czarny gryf na złotej tarczy był uznawany za herb Kaszubów. Dotychczas nie było tradycji obchodzenia jakiegoś dnia jako święta narodowego czy etnicznego Kaszubów.

 

Zmierza się do tego, aby święto Kaszub uznać dzień 19 marca - rocznicę pierwszej pisanej wzmianki o Kaszubach. Nazwa "Kaszuby'' pojawiła się w dokumentach w 1238 r., w bulli papieża Grzegorza IX, w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub (bulla potwierdzała nadanie przez ks. Bogusława, posiadłości koło Stargardu Szczecińskiego na rzecz zakonu joannitów). Po raz pierwszy Święto Kaszub obchodzono w 2004 r.


Jastrzębia Góra Jubilat - tradycje Kaszub  

Kaszubi to półmilionowa grupa etniczna zamieszkująca głównie województwo pomorskie. Jest to naród słowiański, identyfikujący się z podwójną tożsamością: kaszubską i polską, jednocześnie bardzo pielęgnujący swoją odrębność kulturową. Pomimo licznych nacisków i prześladowań, prób wynarodowienia, szczególnie ze strony państw niemieckich, Kaszubi zachowali swój język i kulturę.
Język kaszubski posiada wiele odmian dialektalnych. Istnieje 76 gwar. Na północy kraju, w Jastrzębiej Górze dominują Bylacy (Bëlôcë). Kaszubi posiadają także język standaryzowany (literacki), w którym zgodnie ze znormalizowaną pisownią istnieje 6 znaków odrębnych od polszczyzny: ă ë é ô ň ů.
Od 1991 r. podjęto nauczanie języka kaszubskiego w niektórych szkołach na Kaszubach. W szkole podstawowej w Jastrzębiej Górze uczniowie uczą się go z chęcią od 1998 r.
Obok prezentujemy kaszubskie abecadło, najpopularniejszą piosenkę w języku kaszubskim. Tablicę z "Kaszubskimi Nutami", ufundowaną przez miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, znajdziecie Państwo przy Promenadzie Światowida w centrum Jastrzębiej Góry.

Jastrzębia Góra Jubilat - tradycje Kaszub  

Na początku XIII wieku w klasztorze norbertanek w Żukowie i klasztorze cysterek (a od 1590 r. benedyktynek) w Żarnowcu, rozpoczęto edukację szlachcianek i córek bogatych mieszczan w sztuce haftowania. Źródłem inspiracji i tworzenia nowych wzorów była otaczająca przyroda. Należy jednak zaznaczyć, że taki sposób wyszywania nigdy nie przeniknął do innych regionów i stał się bardzo charakterystyczny dla okolic Pojezierza Kaszubskiego, stąd jego nazwa - haft kaszubski. Obie szkoły -żukowska i żarnowiecka różniły się między sobą kilkoma elementami i sposobem tworzenia rysunków ale w swej istocie pozostawały zawsze bardzo podobne. Haft kaszubski charakteryzuje używanie siedmiu kolorów nici, tj. żółtego, czerwonego, zielonego, czarnego oraz trzech odcieni niebieskiego, jasnoniebieskiego, ciemnoniebieskiego i granatowego. Kolory niebieskie przeważają w zdobnictwie, dlatego używa się określenia "modrak", jako nazwy tego stylu hafciarskiego. Elementami zdobniczymi były stylizowane kwiaty tulipana, róży, chabru, niezapominajki, koniczyny, pąki kwiatowe, liście drzew i ostu, a także gwiazdy, słońca, płomyki, palmety, serca i wreszcie kwiaty mikołajka nadmorskiego. Popularność i rozpowszechnienie się tego stylu rękodzieła bardzo ograniczyła kasata klasztoru w Żarnowcu w I połowie XVIII wieku i klasztoru w Żukowie w roku 1834, dokonana przez władze pruskie. Jednakże pomimo wielu utrudnień politycznych podobnie jak język kaszubski, haft przetrwał najtrudniejsze czasy, głównie w środowiskach wiejskich. Obecnie jest kultywowany w kilku ośrodkach i miejscowościach na Kaszubach (w Żukowie, Wejherowie, Pucku, Chmielnie, Sważewie).

 

Mini rozmówki
- Dzień dobry - Dzéń dobri
- Dobry wieczór - Dobri wieczór
- Do widzenia - Do uzdrzeniô
- Co słychać? - Cëż tam czëc?
- Smacznego - Boże przeżegnôj
- Dziękuję - Dzakuja
- Proszę - Prosza
- Przepraszam - Przeprôszóm
- Wszystkiego dobrego - Wszëtczégo bëlnégo
- Zapraszam do środka - Pójce bënë, Rôczó bënë
- Wyjdźmy na zewnątrz - Pojmë buten
- Ładna (brzydka) dzisiaj pogoda - Dzysô je fejné (lëché) wiodro
- Ale dzisiaj wieje - Ale dzysô je wiater
- Mówię po kaszubsku - Gôdaja po kaszëbsku
- Mówić po polsku - Gadac po polsku (z wësoka)
- Idę na randkę - Jida na wrëjë
- Idziemy na plażę? - Jidzemë na sztrąd?
- Nie lubię tego - Jô tego nie lëdaja
- Która godzina?- Jaczi mómë czas?
- Ta dziewczyna bardzo mi się podoba -Ta dzéwcza baro mie sa widzy
- Ona ma ładne oczy - Ona mô snôżé oczë
- Gdzie pracujesz? - Gdzeż të robisz?
- Co to jest? - Cëż to je?
- Do czego to służy? - Do czego to je?
- Nauczyłeś się tego? - Zrozmiôł të to?
- Co oglądasz? - Cëż të obzérôsz?
- Jak dojść do dworca PKP? - Jakuż dóńc na bana?
- Jak daleko do Gdańska? - Je to dalek do Gduńska?
- Jestem studentem (rolnikiem, rybakiem) - Jô jem sztudérą (gbura, rëbôka)

Nazwy miesięcy
- styczeń - stëcznik
- luty - gromicznik
- marzec - strumiannik
- kwiecień - łżëkwiôt
- maj - môj
- czerwiec - czerwińc
- lipiec - lëpińc
- sierpień - zélnik
- wrzesień - séwnik
- październik - rujan
- listopad - smutan (lëstopadnik)
- grudzień - godnik

 

 

Tabaka i tabakiery - Chcemë le so zażëc
Tabaka to proszek mielony z liści tytoniu, jej zażywanie było bardzo popularne wśród mężczyzn kaszubskich. W sklepach czy wiejskich karczmach można było kupić każdy jej gatunek. Występowała w trzech odmianach: żółtej - najłagodniejszej, brązowej - zwanej inaczej bursztynową i czarnej- najostrzejszej. Przetrzymywano ją w przeróżnych tabakierkach, a "niuchanie" gwarantowało utrzymanie zdrowia. Traktowano ją wręcz jako środek leczniczy, nierzadko podawano kobietom i dzieciom. Zażywanie tabaki dozwolone było wszędzie i przy każdej okazji - często podczas transakcji handlowych, a czasem nawet w kościele. Zwyczaj ten choć bardzo stary przetrwał do dziś. Tabakiery wykonuje się z rogów zwierzęcych (przeważnie krowich). W celu uzyskania rogu do tabaki, krowi róg poddaje się długotrwałej obróbce polegającej na zmiękczaniu przez gotowanie, stopniowym nabijaniu na kliny, spłaszczaniu w imadle. Jest to proces pracochłonny i uciążliwy, dlatego rogarstwo jest rzemiosłem ginącym.


 


Frombork ośrodki wczasowe Frombork Katedra ośrodki wczasowe Frombork Wieża Wodna ośrodki wczasowe Frombork Wzgórze Katedralne ośrodki wczasowe Gdańsk Westerplatte Obóz Koncenteracyjny Stutthof Zamek w Malborku Słowiński Park Narodowy Skansen wsi Kluki Skansen wsi Kluki Wyrzutnia rakiet w Rąbce Półwysep Helski Hel Fokarium Półwysep Helski Hel Muzeum Obrony Wybrzeża Półwysep Helski Hel Muzeum Rybołówstwa Polwysep Helski Hel rejs statkiem po Zatoce Gdanskiej COS Centralny Ośrodek Sportu w Cetniewie  Władysławowo Muzeum gen. Hallera  Władysławowo Muzeum Motyli

Jastrzębia Góra osrodki wczasowe domy ośrodki wczasowe domy w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra ośrodki wczasowe kolonie obozy zielone klasy szkoły Kaszuby Góra oferta ośrodki wczasowe domy w Jastrzębiej Górze osrodki wczasowe Jastrzebia Gora ośrodki wczasowe Jastrzębia Góra ośrodki wczasowe kolonie obozy zielone klasy szkoły Kaszuby Pensjonaty Jastrzebia Gora ośrodki wczasowe domy w Jastrzębiej Górze Jastrzębia Góra Ośrodki wczasowe Jastrzębia Góra Funduszu Wczasów Pracowniczych w Jastrzębia Góra. Jastrzębia Góra tanie osrodki wczasowe, Jastrzębia Góra noclegi: ośrodki, hotele, pensjonaty. Góry, morze, mazury. Tanio ośrodki wczasowe rehabilitacyjne, kondycyjne, lecznicze, świąteczne ośrodki szkolenia, kolonie, zimowiska w górach. Promocja
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra Lisi Jar
Rozewie
Dolina Chłapowska
Jastrzębia Góra w starej fotografii
Władysławowo
Jastrzębia Góra - Półwysep Helski
Żarnowiec
Krokowa
Zamek w Rzucewie
Krokowa
seniorzy ośrodki wczasowe wczasy domy FWP dla seniorów
zielone szkoły ośrodki wczasowe wczasy domy FWP
 
  © Copyright 1999 - 2012 S.T. Pejzaż Polski. Wszystkie prawa zastrzeżone.     Oferty     Kontakt     Mapa ośrodków     Regulamin