|
 |
|
- Pierwsze informacje o istnieniu kolonii w Kątach Rybackich pochodzą z 1859 r. Intensywna redukcja liczebności kolonii w końcu XIX w. nie przeszkodziła powrotowi kormoranów do istniejącego czaplińca w latach 30-tych XX wieku. - Rozwój kolonii nastąpił w latach 50-tych XX wieku. Od początku lat 80-tych obserwuje się gwałtowny wzrost liczebności populacji. - Obecnie jest to największa kolonia lęgowa kormorana czarnego w Polsce (szacuje się, że stanowi ona 45-50% krajowej populacji. i jest jedna z największych w Europie. - Rezerwat "Kąty Rybackie" o powierzchni 14,13 ha został utworzony w 1957 r. w celu zachowania i ochrony miejsca lęgowego kormorana czarnego i czapli siwej. W 2000 zwiększono jego powierzchnię do 102,5 ha.
Biologia i fenologia kormorana - Ptaki powracają z zimowisk (Francja, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, wybrzeże afrykańskie Morza Śródziemnego, ostatnio Niemcy) na przełomie lutego i marca. W marcu i kwietniu ptaki budują nowe lub naprawiają stare gniazda, odbywając jednocześnie toki. - Składają przeciętnie 3-4 jaja, które wysiadują ptaki obojga płci przez 23-24 dni. Wykluwanie piskląt odbywa się od końca kwietnia do początku czerwca. Pisklęta (typowe gniazdowniki) rodzą się nagie i ślepe. Zdolność do lotu uzyskują po 7-8 tygodniach. - Kolonia pustoszeje z reguły w połowie sierpnia (dyspersja polęgowa).
Cechy przystosowawcze - Kormoran jest ptakiem wodnym o dużej wszechstronności. Dysponując znakomitymi warunkami fizycznymi doskonale pływa i nurkuje, wytrwale lata oraz sprawnie porusza się w konarach drzew. Posiada zarośnięte nozdrza, słabo pneumatyzowane kości i długi ogon wykorzystywany jako ster oraz cztery palce spięte błona pławną. Ptak nie natłuszcza piór. - Jego wyłącznym pokarmem są ryby. Żeruje w promieniu 15-30 km od kolonii (wyjątkowo 50 km) poławiając głównie: jazgarza(ok. 50-70%) płoć (ok. 12-20%) i sandacza (ok. 5%).
Kormoran a gospodarka człowieka
- Kormoran budzi wiele kontrowersji wśród rybaków i leśników. Szacuje się, że ptaki zjadają 5-10% ryb poławianych przez rybaków. - Obszar zniszczonego lasu przez kolonię wynosi już 70 ha, natomiast powierzchnia objęta gniazdowaniem oraz obszar pokolonijny obejmuje ok. 150 ha lasu. - Gniazdowanie powoduje szybkie zamieranie drzew i drzewostanów (1-3 lata) oraz degradację gleb leśnych. Ptaki obłamują gałązki drzew, niszczą sadzonki, a ich obfite odchody doprowadzają do zmiany chemizmu gleb leśnych i zamierania runa leśnego. - Ponowne wprowadzenie młodego lasu wymaga ogromnego trudu leśników i bardzo dużych nakładów finansowych. - W latach 1986-2002 wycięto ponad 6200 m3 martwych drzew (bez gniazd).
Eksplozja populacji - Do lat 80-tych ubiegłego stulecia wzrost populacji w Europie utrzymywał się na poziomie 2-5%. - Od połowy lat 80-tych obserwuje się gwałtowny wzrost liczebności kormoranów w przedziale 25-30%. - W latach 1980-90 liczba gniazd wzrosła 4-krotnie. |