www.osrodki.com
 
    Strona główna
    Oferty
    Kontakt
 
    Jarnołtówek - oferta
 
    NAD MORZEM
    Darłówek
    Jastrzębia Góra
    Krynica Morska
    Mielno
    Międzywodzie
    Międzyzdroje
    Pobierowo
    Sarbinowo
    Stegna
    Ustka
    Władysławowo
 
    NA MAZURACH
    Ruciane Nida
 
    W PUSZCZY
    Spała
 
    W GÓRACH
    Beskidy
    Krynica Zdrój
    Wisła
    Tatry
    Chochołów
    Zakopane
 
    Sudety
    Duszniki Zdrój
    Jarnołtówek
    Karpacz
    Kudowa Zdrój
    Lądek Zdrój
    Polanica Zdrój
    Szczawno Zdrój
    Szklarska Poręba
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jarnołtówek ośrodki wczasowe w Jarnołtówku ośrodki wczasowe
Informacja i rezerwacja:  50 157 00 58;  22 423 01 70;   e-mail: osrodki@vp.pl

 
Jarnołtówek Ziemowit   Głuchołazy
  Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit

  Szlak zlotych górników

Początki eksploatacji złota w okolicach Głuchołaz sięgają 2000 r. p.n.e. Jednak udokumentowane prace to początek XIII wieku i związane z tym założenie miasta, którego mieszkańcy początkowo czynsz opłacali właśnie w złocie. Powierzchnia terenu z zachowanymi reliktami złota zamyka się dzisiaj w granicach 5 ha. Jest to w masywie Góry Parkowej przeszło sto obiektów, głównie: sztolni, szybów, nie do końca wyeksploatowanych działek górniczych, hałd płonnego nadkładu i przemytego urobku oraz reliktów płuczek. W średniowieczu działki górnicze sięgały murów miejskich. Ogółem ze złoża głuchołaskiego, w ciągu 250 lat trwającej tutaj eksploatacji odzyskano ok. 2800 kg złota. Największe samorodki znalezione w okolicy Góry Parkowej ważyły 1,783 kg i 1,387 kg, obecnie znajdują się w zbiorach cesarza Rudolfa II w Wiedniu.
Na przelomie XVI i XVII wieku pomiędzy Góra Parkową a trasą z Głuchołaz do Złotych Hor wydrążono sztolnię "Trzech Króli", łączącą oba miasta. Miała ponad 5 km długości. Przebiegała na głębokości kilkudziesięciu metrów, gdzie natrafiono na warstwy złotonośne.. Jej nazwa wywodzi się od trzech głównych udziałowców: cesarza Rudolfa II, księcia brzesko-legnickiego Jerzego II i księcia nyskiego - biskupa Baltazara Promnitza.
Budowę sztolni rozpoczęto 8 lutego 1550 r. w sierpniu 1590 r. znaleziono tu kawałek kwarcu przerośniętego złotem o wadze 1,385 kg, rekordowy kawałek znaleziono pół roku później, ważył 1,78 kg. Koniec sztolni nastąpił w 1609 r., kiedy to zasypano wejście i zatopiono korytarze.
O jej przebiegu po czterystu latach przypominają zapadliska do jakich dochodzi na pobliskich polach.

  Jarnołtówek Ziemowit
Jarnołtówek Ziemowit
Jarnołtówek Ziemowit   Góra Parkowa

inaczej Góra Chrobrego, tworzy ją grzbiet górski, ciągnący się na długości ok. 5 km od doliny Białej Głuchołaskiej na północy przez Przednią Kopę (495 m n.p.m.), Średnią Kopę (543 m n.p.m.) i Tylna Kopę (535 m n.p.m.), aż do Podlesia na południu. Z uwagi na to, że był to ważny punkt obserwacyjny na granicy morawskiej, wytrzebiono tu las i stąd pochodzi morawska nazwa wzniesienia - Golec. Pierwszy polski burmistrz Gluchołaz ochrzcił Górę Parkową mianem Chrobrego.
Najbliżej Głuchołaz wznosi się Przednia Kopa, na której szczycie w 1859 r. postawiono kamienną piramidę z obrazem Św. Anny. W 1898 r. na jej miejscu Towarzystwo Promenadowe otworzyło 16,5 - metrową kamienna wieżę widokową. Stworzono też 3 - kilometrowy tor saneczkowy prowadzący ze szczytu do Głuchołaz - Zdroju. W 1927 r. wieżę podwyższono do wysokości 22 m i przebudowano jej zwieńczenie oraz dobudowano drewnianą salę i budynek noclegowy. Po wojnie budynek stał długo opuszczony, aż w latach 60-tych dokonano gruntownej modernizacji, przeznaczając obiekt na dom wypoczynkowy. W latach 90-tych schronisko okresowo słuzyło jako dyskoteka, aż w 1994 r. doszczętnie je zdewastowano, a dwa lata później spalono. Nieco poniżej schroniska, na Wiszących Skałach znajduje się pochodząca z 1908 r. piękna neogotycka kaplica Św. Anny z ołtarzem z marmuru sławniowickiego.
Szczyt Góry Parkowej porasta stary 100-letni ciemny bór świerkowy.

Jarnołtówek Ziemowit

Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit

Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit

Grota Góralska

Dawna sztolnia po wydobyciu złota, ciągnąca się wzdłuż złotonośnej żyły kwarcowo-skaleniowej, występujacej w łupkach łuszczykowych. W 1877 roku działające w Glucholazach Towarzystwo Promenadowe przekuło drugi otwór, tworząc tunel, którym poprowadzono promenadę spacerową.

 

Dawniej skała sięgała do samej rzeki, a chodnik omijający ją wykonano dopiero po powodzi w 1903 roku, wysadzając skałę. Sztolnia jest pomnikiem przyrody. Stanowi schronienie dla nietoperzy, w tym rzadkich podkowców, nocków rudych i gacków brunatnych.


Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit   Jarnołtówek Ziemowit

 
 
 
 
Jarnołtówek ośrodki wczasowe w Jarnołtówku ośrodki wczasowe
Jarnołtówek ośrodki wczasowe w Jarnołtówku ośrodki wczasowe
Jarnołtówek ośrodki wczasowe w Jarnołtówku ośrodki wczasowe
Jarnołtówek ośrodki wczasowe w Jarnołtówku ośrodki wczasowe